Jaká je kvalita vody u vás doma?

V Praze zjistíte jednoduše na internetu

Jaká je kvalita vody u vás doma?

Obliba kohoutkové vody je v Praze velmi vysoká. Osm Pražanů z deseti pije vodu z vodovodu ať už jen samotnou, s citronem, nebo jako součást domácí limonády. Není pochyb o tom, že základem velkého zájmu o kohoutkovou je její vysoká kvalita. Pražská kohoutková totiž vyhovuje nejpřísnějším limitům nejen v rámci EU, ale i celosvětově.

Mapa kvality vody

Jaká je ale kvalita kohoutkové vody u vás doma? Získat tyto informace je dnes díky nové internetové aplikaci snadné. Stačí navštívit webové stránky Pražských vodovodů a kanalizací a využít novou aplikaci – Mapu kvality vody. Po zadání vaší adresy se vám obratem zobrazí hodnoty vybraných 19 ukazatelů kvality pitné vody, která vám doma teče z kohoutku.

„Ze skupiny mikrobiologických a chemických ukazatelů, jež v pitné vodě analyzujeme a sledujeme, jsme vybrali ty ukazatele, na které se nás naši zákazníci nejčastěji dotazují a které jsou pro ně z různých důvodů zajímavé,“ upřesňuje Lenka Vavrušková, manažerka útvaru kontroly kvality vody společnosti PVK.

Na mapě tak zjistíte například tvrdost vody pro nastavení domácích spotřebičů, obsah chloru nebo často diskutované dusičnany a dusitany. Kontrolovat zde můžete rovněž mikrobiologickou kvalitu své vody. „Ročně odebereme přes devět tisíc vzorků pitné vody, u nichž analyzujeme široké spektrum různých parametrů. Ukazatele dostupné v naší webové aplikaci jsou jen malý střípek z našeho dohledu nad kvalitou pitné vody. Přesto věříme, že tento výběr je natolik reprezentativní, aby uspokojil naše odběratele, kterým kvalita pitné vody není lhostejná,“ doplňuje Lenka Vavrušková

Každý týden aktualizace

Mapa kvality vody je velmi podrobná. Umožňuje zobrazení aktuálních údajů v konkrétním domě na příslušné adrese. Každý týden pak probíhají aktualizace naměřených hodnot. Zajímavostí je, že hodnoty kvality vody mohou být rozdílné i v rámci jednotlivých ulic. Důvodem je, že rozbory vod jsou vztaženy na takzvaná zásobní pásma, kterých je v Praze přes 200, a nerespektují vždy logiku ulic. Naměřené hodnoty kvality vody tak mohou být i v rámci stejné ulice různé.

„Aplikace samotná nebyla nákladná – byla realizována s rozpočtem několika desítek tisíc korun. Náročnější ale bylo správně přiřadit adresy do zásobních pásem, aby bylo možné sledovat hodnoty pro každou jednotlivou nemovitost,“ dodává Petr Mrkos, generální ředitel PVK.

PVK kontrolují celý proces

Pro PVK je samozřejmě důležité kontrolovat nejen kvalitu vody na kohoutcích u spotřebitelů, ale pečlivě sledovat celý proces výroby pitné vody. Ročně tak laboratoře PVK provádějí více než 9000 analýz vody. Kvalita vody je navíc průběžně sledována přímo v distribuční síti. V posledních letech PVK na strategických místech distribuční sítě instalují online monitorovací sondy S::CAN, které kontinuálně měří hodnoty celkem 11 parametrů kvality pitné vody. Monitorovací sondy poskytují informace o kvalitě vody 24 hodin denně a výsledky jsou on-line přenášeny do systému řízení provozu vodohospodářské infrastruktury SWiM (Smart water integrated management), který propojuje různé oblasti vodohospodářského managementu a optimalizuje tak jeho řízení.

Výstupem komplexního systému kontroly kvality vody jsou pak údaje dostupné v nové aplikaci Mapa kvality vody, která je k  dispozici na www.

Aktuálně

Ministr Výborný: Vodohospodářství bohužel trpí jednou velkou nespravedlností

Ministr Výborný ocenil dlouhodobou koncepci Prahy i pražské vodohospodáře.

EPC projekt v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích šetří energie i finance
Barák: Hlavní výzvou je koncepce na 40-50 let, spojovaní  v regionální celky, konec neúčelných dotací a řízení oboru  jedním ministerstvem
Odborné sympozium Budoucnost vody nabídne inspiraci i osvětu
Mrkos: Testujeme světově unikátní využití vodojemů k vyrovnání nerovnováh v energetické soustavě
V Česku vzniká světový unikát. Vodárny spojily spotřebu vody a elektřiny
Stanovisko SOVAK k hygienickému zabezpečení vody a zdravotním rizikům
DNA testy pomáhají vodohospodářům při čištění odpadních vod
Soutěž Zlatá VOD-KA ukázala nejlepší nové technologie v oboru
Třetina pražských dětí a mladistvých by vyhodila zbytky jídel do záchodu. Kopírují návyky z domova
Světový den vody: Urychleme změnu, dokud je čas…
Nová směrnice o čištění městských odpadních vod se dotkne téměř všech
Smažené Vánoce. Většina Pražanů ví, jak olej správně likvidovat, polovina to přesto dělá špatně
Zákon o ústavní ochraně vody by mohl platit od července 2023
MŽP dá ze zdrojů EU na ochranu přírody a vody v krajině 1,9 miliardy korun
Vodohospodáři vodné a stočné zatím nezdražili, chtějí však zastropování cen
Green Deal bude stát 22 procent evropského rozpočtu a významný dopad bude mít i na české vodárenství
SOVAK ČR: Jaká rizika představují pro člověka mikropolutanty
Na úsporu vody v podnicích chce MPO z plánu obnovy rozdělit 1 miliardu korun
Evropská komise se zabývá nedovolenou podporou v Portugalsku
Lze využít recyklovanou vodu na závlahu městských parků?
Je aktuální cena vody sociálně únosná?
Dopady covid-19 pocítilo téměř 80 % vodáren
Jaká je kvalita vody u vás doma?
Rieder: Nešetřeme, ale buďme k vodě šetrní
Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?