Vodohospodáři vodné a stočné zatím nezdražili, chtějí však zastropování cen

Vodohospodáři přes stoupající ceny energií až na výjimky letos vodné a stočné, které se pohybuje průměrně okolo 95 korun za metr krychlový, zatím nezvyšovali. Požadují však zastropování cen elektřiny a plynu. 

 

Pokud by se na ně nevztahovalo, či se je jinak nepodařilo podpořit z veřejných prostředků, po promítnutí zvýšených cen za energie do koncové ceny vodného a stočného by hrozilo až dvěma milionům obyvatel zvýšení i o více než 50 procent. ČTK to řekl ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) Vilém Žák.

Důvodem je podle něho fakt, že před krizí se podílely energie v nákladovém mixu cen na částce za vodné a stočné zhruba deseti až 12 procenty. Nyní se však u těch firem, kterým se nepodařilo zasmluvnit ceny energií a nakupují za spotové ceny, tento podíl zvýšil na více než 50 procent.

"Vodárenství je jeden z mála oborů, který v tuto chvíli funguje protiinflačně. Většina cenu drží, neboť doufají, že se situace na energetickém trhu znormalizuje," řekl Žák. "Jestli se ale nepodaří zastropovat nebo jiným způsobem subvencovat ceny energií, tak se řádově 1,5 až 2 miliony obyvatel může dostat do situace, že stoupne cena vodného a stočného i o více než o 50 procent," řekl ČTK.
Vodárenství je jeden z mála oborů, který v tuto chvíli funguje protiinflačně. Většina cenu drží, neboť doufají, že se situace na energetickém trhu znormalizuje.

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací má 113 řádných členů, kteří zásobují pitnou vodou přes devět milionů obyvatel ČR, odvádějí odpadní vody pro téměř osm milionů obyvatel a 98 procent těchto odpadních vod čistí. Podle Žáka zdražilo vodné a stočné v průběhu roku jen zhruba 20 členů.

O vodném a stočném převážně rozhodují v Česku zastupitelé obcí a měst, kteří vlastní 90 procent vodohospodářské infrastruktury. Žák se obává, že pokud se některá obec rozhodne pro nezvyšování vodného a stočného, tak to bude na úkor prostředků na obnovu infrastruktury, která by měla být povinnou součástí vodného a stočného. "Životnost se počítá na desítky let, takže když se to stane v jednom roce, tak se nic fatálního neděje, ale pokud by to bylo delší dobu, tak by nastal vetší problém. V každém případě se takto zadržené peníze musí v čase doplatit," uvedl Žák.

Jestli se ale nepodaří zastropovat nebo jiným způsobem subvencovat ceny energií, tak se řádově 1,5 až 2 miliony obyvatel může dostat do situace, že stoupne cena vodného a stočného i o více než o 50 procent.

Podle něho by moci vodohospodářům mohlo i zvýšení energetické nezávislosti, třeba díky fotovoltaickým panelům či tepelným čerpadlům. "U vodohospodářů je to mimořádně vhodné. Máme pozemky a vše co bychom takto vyrobili, bychom byli schopni také spotřebovat," upozornil Žák.

Širší realizaci chytrých řešení ale podle jeho slov brání současná legislativa. Uvedl, že obor vodárenství je jedním z nejregulovanějších v Česku a nemotivuje zejména provozní společnosti k tomu, aby například fotovoltaické panely instalovaly. "Když provozovatel udělá úsporu, tak to musí promítnout do ceny vodného a stočného, musí snížit cenu a nesmí to promítnout do zisku, což znemožňuje návratnost dané investice," řekl Žák.

Změnu může podpořit i podepsané memorandum o spolupráci mezi SOVAK ČR a Státním fondem životního prostředí v oblasti řízení investic do životního prostředí. "V detailu je zakletý ďábel a my jsme schopni upozorňovat na to, co je potřeba změnit a hledat společně řešení," dodal Žák.

Aktuálně

Co přinese novelizace "důchodkyně" environmentálních směrnic?
Vanka (ANO): Proč má Plzeň-sever nejdražší vodu v republice?
Jak v Praze snižují emise a spoří náklady?
Rosický: Vodárenské systémy mají velký energetický potenciál
Ministr Výborný: Vodohospodářství bohužel trpí jednou velkou nespravedlností

Ministr Výborný ocenil dlouhodobou koncepci Prahy i pražské vodohospodáře.

EPC projekt v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích šetří energie i finance
Barák: Hlavní výzvou je koncepce na 40-50 let, spojovaní  v regionální celky, konec neúčelných dotací a řízení oboru  jedním ministerstvem
Odborné sympozium Budoucnost vody nabídne inspiraci i osvětu
Mrkos: Testujeme světově unikátní využití vodojemů k vyrovnání nerovnováh v energetické soustavě
V Česku vzniká světový unikát. Vodárny spojily spotřebu vody a elektřiny
Stanovisko SOVAK k hygienickému zabezpečení vody a zdravotním rizikům
DNA testy pomáhají vodohospodářům při čištění odpadních vod
Soutěž Zlatá VOD-KA ukázala nejlepší nové technologie v oboru
Třetina pražských dětí a mladistvých by vyhodila zbytky jídel do záchodu. Kopírují návyky z domova
Světový den vody: Urychleme změnu, dokud je čas…
Nová směrnice o čištění městských odpadních vod se dotkne téměř všech
Smažené Vánoce. Většina Pražanů ví, jak olej správně likvidovat, polovina to přesto dělá špatně
Zákon o ústavní ochraně vody by mohl platit od července 2023
MŽP dá ze zdrojů EU na ochranu přírody a vody v krajině 1,9 miliardy korun
Vodohospodáři vodné a stočné zatím nezdražili, chtějí však zastropování cen
Green Deal bude stát 22 procent evropského rozpočtu a významný dopad bude mít i na české vodárenství
SOVAK ČR: Jaká rizika představují pro člověka mikropolutanty
Na úsporu vody v podnicích chce MPO z plánu obnovy rozdělit 1 miliardu korun
Evropská komise se zabývá nedovolenou podporou v Portugalsku
Lze využít recyklovanou vodu na závlahu městských parků?
Je aktuální cena vody sociálně únosná?
Dopady covid-19 pocítilo téměř 80 % vodáren
Jaká je kvalita vody u vás doma?
Rieder: Nešetřeme, ale buďme k vodě šetrní
Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?