Mezinárodní výstava VOD-KA 2025 otevře téma udržitelné budoucnosti českého vodohospodářství

Letošní mezinárodní vodohospodářská výstava VOD-KA 2025 poskytne nejen prostor pro prezentace technologií, služeb a jejich inovací včetně legislativních aktualit z oboru, ale i platformu pro odborné diskuse. Zároveň se zaměří na jednu z nejzásadnějších výzev současnosti – potřebu kvalifikovaných lidských zdrojů.

Tento požadavek nabývá na důležitosti právě v době, kdy české vodohospodářství čelí novým výzvám, jako je například implementace Směrnice o čištění městských odpadních vod. Ta definuje přísnější požadavky ve všech možných oblastech čištění, přináší nové technologické standardy a povinnosti, zároveň však dělá z vodohospodářů nově i energetiky, kteří se o svou energetickou neutralitu musejí v nedaleké budoucnosti postarat.

Budoucnost vodárenství začíná vzděláváním a lidskými zdroji

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK ČR), pořadatel výstavy, dlouhodobě zdůrazňuje význam lidských zdrojů pro stabilitu a rozvoj celého sektoru. „Vodohospodářství je obor, který vyžaduje vysoce kvalifikované pracovníky, schopné zvládat technické, legislativní i ekologické výzvy,“ říká ředitel SOVAK ČR Vilém Žák a dodává: „Letošní ročník má ambici dokázat a zdůraznit, že lidské zdroje jsou nenahraditelnou součástí budoucnosti oboru, a proto jsme se snažili program postavit tak, aby byla tato ambice naplněna.“

„Letošní ročník má ambici dokázat a zdůraznit, že lidské zdroje jsou nenahraditelnou součástí budoucnosti oboru, a proto jsme se snažili program postavit tak, aby byla tato ambice naplněna.“

Aspekt významu lidských zdrojů přinese program prostřednictvím několika velmi zajímavých přednášek.

Vít Baloušek, specialista na marketing, HR a budování značky, v přednášce s názvem Jak udělat efektivně nábory na sociálních sítích přiblíží využití digitální platformy k získávání kvalitních uchazečů o zaměstnání a představí praktické rady pro budování atraktivního image zaměstnavatele.

Příspěvek vhodně doplní přednáška Dagmar Divišové, která představí projekt Výchova budoucích provozních montérů vodovodů, realizovaný ve spolupráci se Střední školou stavební a dřevozpracující v Ostravě-Zábřehu. Projekt reaguje na stárnoucí pracovní sílu v oboru a ukazuje, jak důležité je systematické vzdělávání a příprava nové generace odborníků.

Přednáška Ivy Librové, vedoucí marketingu a komunikace Vodárenské akciové společnosti (VAS), vysvětlí firemní program Akademie VAS. Tento unikátní model dvouletého systematického vzdělávání se zaměřuje na práci s klíčovými zaměstnanci společnosti. Příspěvek ukáže, jak propojení firemního know-how s konkrétními projekty přináší řadu zlepšení v procesech společnosti a vede k tomu, že absolventy programu dnes potkáváme na významných manažerských pozicích.

Legislativní a technologické výzvy: Evropský rámec a česká praxe

Kromě lidských zdrojů se mezinárodní výstava VOD-KA 2025 zaměří také na legislativní aspekty a jejich praktické dopady. Ondřej Beneš a Filip Wanner (SOVAK ČR) přednesou přehled současné evropské legislativy ovlivňující české vodohospodářství, včetně směrnic o pitné vodě a čištění odpadních vod.

Jejich příspěvek rozšíří František Grossmann, který přiblíží činnost Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se zaměřením na nejčastější nedostatky v oblasti kybernetické bezpečnosti a jejich řešení.

Energetická neutralita čistíren odpadních vod, jeden z požadavků nové směrnice, bude tématem přednášky Radky Rosenbergové ze společnosti Veolia. Ve svém příspěvku podrobně popíše, jak mohou smysluplné energetické audity přispět k optimalizaci procesů a úsporám energií v čistírnách. Její prezentace nabídne praktická řešení zahrnující nové technologie, jako jsou fotovoltaické panely nebo kogenerační jednotky, a zdůrazní význam detailního posouzení všech aspektů čistírenských procesů.

Udržitelná budoucnost prostřednictvím spolupráce při ochraně vodních zdrojů

Dalším zásadním tématem letošního ročníku bude ochrana podzemních a povrchových vod před kontaminací pesticidními látkami. Radka Hušková, odbornice na kvalitu pitné vody a zástupkyně SOVAK ČR v pracovní skupině EurEau, představí čtvrtý Národní akční plán (NAP) k udržitelnému používání pesticidů na období 2025–2029. Zaměří se na klíčová opatření pro ochranu vodních zdrojů, která byla vypracována ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství.

Význam a rozsah

Mezinárodní vodohospodářská výstava VOD-KA 2025, největší akce svého druhu ve střední Evropě, nabídne prostor pro odborné prezentace i pro sdílení strategií, jak zajistit udržitelnou budoucnost tohoto klíčového odvětví.

Vystavovatelé letos obsadí dvě plné výstavní haly (3 a 4) i venkovní prostory, což potvrzuje její mimořádný význam pro obor. Akce spojí desítky vystavovatelů, odborníků a institucí, kteří zde budou sdílet své zkušenosti, inovace a vize pro budoucnost vodohospodářství.

Věřím, že letošní ročník výstavy VOD-KA 2025 bude významným místem nejen pro prezentaci novinek a odbornou diskusi, ale především pro navázání strategických partnerství a hledání cest, jak zajistit udržitelnou budoucnost českého vodohospodářství,“ popřál letošní výstavě Vilém Žák.

Mezinárodní vodohospodářská výstava VODOVODY–KANALIZACE 2025
Kdy: 20.–⁠⁠⁠⁠⁠⁠22. května 2025
Pořadatel: Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky, z.s. (SOVAK ČR)
Organizátor: Exponex s.r.o.
Kde: PVA EXPO PRAHA, Praha-Letňany

Aktuálně

Mezinárodní výstava VOD-KA 2025 otevře téma udržitelné budoucnosti českého vodohospodářství
Bez nových a kvalitních odborníků na vodohospodářství to nepůjde
Nový plán EU: Hospody by měly nalévat levnou kohoutkovou vodu
MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ bude i nadále klíčovým provozovatelem na Olomoucku a Prostějovsku
Co přinese novelizace "důchodkyně" environmentálních směrnic?
Vanka (ANO): Proč má Plzeň-sever nejdražší vodu v republice?
Jak v Praze snižují emise a spoří náklady?
Rosický: Vodárenské systémy mají velký energetický potenciál
Ministr Výborný: Vodohospodářství bohužel trpí jednou velkou nespravedlností

Ministr Výborný ocenil dlouhodobou koncepci Prahy i pražské vodohospodáře.

EPC projekt v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích šetří energie i finance
Barák: Hlavní výzvou je koncepce na 40-50 let, spojovaní  v regionální celky, konec neúčelných dotací a řízení oboru  jedním ministerstvem
Odborné sympozium Budoucnost vody nabídne inspiraci i osvětu
Mrkos: Testujeme světově unikátní využití vodojemů k vyrovnání nerovnováh v energetické soustavě
V Česku vzniká světový unikát. Vodárny spojily spotřebu vody a elektřiny
Stanovisko SOVAK k hygienickému zabezpečení vody a zdravotním rizikům
DNA testy pomáhají vodohospodářům při čištění odpadních vod
Soutěž Zlatá VOD-KA ukázala nejlepší nové technologie v oboru
Třetina pražských dětí a mladistvých by vyhodila zbytky jídel do záchodu. Kopírují návyky z domova
Světový den vody: Urychleme změnu, dokud je čas…
Nová směrnice o čištění městských odpadních vod se dotkne téměř všech
Smažené Vánoce. Většina Pražanů ví, jak olej správně likvidovat, polovina to přesto dělá špatně
Zákon o ústavní ochraně vody by mohl platit od července 2023
MŽP dá ze zdrojů EU na ochranu přírody a vody v krajině 1,9 miliardy korun
Vodohospodáři vodné a stočné zatím nezdražili, chtějí však zastropování cen
Green Deal bude stát 22 procent evropského rozpočtu a významný dopad bude mít i na české vodárenství
SOVAK ČR: Jaká rizika představují pro člověka mikropolutanty
Na úsporu vody v podnicích chce MPO z plánu obnovy rozdělit 1 miliardu korun
Evropská komise se zabývá nedovolenou podporou v Portugalsku
Lze využít recyklovanou vodu na závlahu městských parků?
Je aktuální cena vody sociálně únosná?
Dopady covid-19 pocítilo téměř 80 % vodáren
Jaká je kvalita vody u vás doma?
Rieder: Nešetřeme, ale buďme k vodě šetrní
Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?