Více připojení a o 65 procent delší vodovod
Pravda je, že v počtu vodovodních přípojek jsme na tom byli dobře už před revolucí. Celkem 82 procent obyvatel ČR mělo přípojku na vodovodní sítě. Dnes je toto číslo ještě o dvanáct procent vyšší – 94 procent z nás má napojení na centrální vodovod.
Stavělo se tedy v Čechách vůbec? Ano, podstatně. Po revoluci bylo v Čechách evidováno 46 984 kilometrů vodovodního potrubí. Dnes dosahuje celkových 77 681 kilometrů, tedy o 65 procent více.
Více napojení a dvojnásobně delší kanalizace
Pozitivní vývoj můžeme sledovat i v počtu připojení na kanalizační sítě. V roce 1989 bylo na kanalizaci napojeno celkem 7,5 milionu lidí, nyní je jich o 1,4 milionu více. Přesně řečeno 8,94 milionu obyvatel ČR je dnes napojeno na kanalizační potrubí.
Vodovody se po revoluci stavěly, jak tomu bylo s kanalizací? V Čechách bylo po roce 89 postaveno 25 556 kilometrů kanalizačního potrubí. Jinak řečeno české kanalizační sítě se od revoluce více než zdvojnásobily.
České kanalizační sítě se od revoluce více než zdvojnásobily.
Poloviční spotřeba vody v domácnostech
V roce 1989 spotřeboval každý člen domácnosti na koupání, mytí, vaření i pití 171 litrů vody za den. Co se stalo po zavedení úsporných praček či myček? Spotřeba se snížila na 88,3 litru za osobu a den, tedy na polovinu. Průměrná česká domácnost dnes spotřebuje poloviční objem vody než v roce 1989.
O 70 procent nižší ztráty vody
Vodovodní potrubí je pod zemí, proto jen málokdo dokáže posoudit, v jakém je stavu. Podívejme se tedy na čísla. Je logické, že pokud je vodovod v havarijním stavu, uniká z něj voda. V roce 1989 se ztratilo z jednoho kilometru vodovodního potrubí neuvěřitelných 16 842 litrů vody denně. Díky práci vodárenských společností, investicím a výrazně rychlejšímu řešení havárií dnes z jednoho kilometru vodovodní sítě unikne o 70 procent vody méně. Každý den se tak ztráty vody z jednoho kilometru potrubí sníží o 13 674 litrů.
Díky práci vodárenských společností, investicím a výrazně rychlejšímu řešení havárií dnes z jednoho kilometru vodovodní sítě unikne o 70 procent vody méně.
Jak to vychází v přepočtu na osobu a den? V roce 89 dosahovaly ztráty vody 90 litrů na osobu a den, dnes se snížily na průměrných 24,7 litru za osobu a den.
Polovina splaškových vod
Pokud méně vody lidé spotřebují, pak méně vody pak také vypouštějí do kanalizace. Ano, po revoluci kanalizačním potrubím proteklo 878 milionů kubíků odpadních vod z domácností a dnes je tomu jen 447 milionů, tedy o 40 procent méně.
Vyčištěna většina splaškových vod
O tom, že v čištění odpadních vod jsme od revoluce udělali velký kus práce, asi není pochyb. Co říkají čísla? V roce 89 bylo vyčištěno celkem 71,6 procenta splašků, dnes je tomu dokonce 97,3 procenta.
V čistírnách velký poměr dešťových vod
Kolik vody je tedy celkově vyčištěno? Čistírnou odpadních vod proteče nejen splašková voda z domácností, ale také srážková voda odvedená do kanalizace. A není to zanedbatelný objem. Dnes se jedná se o 365,5 milionu kubíků srážkové vody ročně. Díky tomu se i přes poloviční spotřebu vody a poloviční objem splaškových vod z domácností musí dnes vyčistit jen o deset procent odpadní vody méně. Konkrétně v roce 89 bylo vyčištěno 897 milionů kubíků a dnes 803 kubíků odpadních vod.
Čtyřikrát více čistíren odpadních vod
Jak jsme na tom s kapacitou čistíren odpadních vod? Po revoluci u nás přibylo 1914 nových čistíren odpadních vod a jejich kapacita narostla o 1,4 milionu kubíků vyčištěných odpadních vod za den. Dnes tak máme v provozu více než 2,5 tisíce čistíren, které dokážou vyčistit téměř čtyři miliony kubíků odpadní vody denně.
Zdroj: data Českého statistického úřadu a Ministerstva zemědělství