Vysoká spotřeba vody v Izraeli
Velkou část Izraele tvoří poušť. Asi každého hned napadne, že by Izraelci měli vodou šetřit a spotřebovat méně vody než obyvatelé středu Evropy. Opak je však pravdou. „Celková spotřeba vody na jednoho obyvatele je v Izraeli nepoměrněvyšší než v ČR,“ uvádí Filip Wanner ze Sdružení oboru vodovodůa kanalizací ČR (SOVAK ČR). Roční spotřeba vody v Izraeli dosahuje až 87 m3/ obyvatele, zatímco v ČR 31 m3/obyvatele. Izraelci tak spotřebují až o 170 % více vody než v ČR.
Když přírodní zdroje nestačí
Z přírodních zdrojůmohou Izraelci využívat 1,17 miliardy m3 vody ročne, celková roční spotřeba přitom už dnes dosahuje téměř2,2 mld. m3 a do budoucna bude vzhledem k populační expanzi dále narůstat. V Izraeli v současné doběžije 8,3 milionu obyvatel, tedy méněnež v České republice. Zatímco v ČR ale počet obyvatel víceméně stagnuje, v Izraeli se za posledních 26 let téměř zdvojnásobil. Jak tuto situaci řešit? Izraelci se rozhodli pro odsolování mořské vody a opětovné využívání vyčištěných odpadních vod. Možná poněkud překvapivěpovažují zachycování srážek za nákladnou a nehygienickou cestu doplňování zásob vody.
Stát spolupracuje s komerčnímI společnostmi
„V případěodsolovacích zařízení Izrael v posledních letech vybudoval, buduje či plánuje vybudovat odsolovací zařízení o kapacitě637 milionům3. Téměř všechny nové odsolovací úpravny vod jsou financovány a provozovány soukromými společnostmi a bankami, jako jsou například IDE Technologies či Veolia,“ upřesňuje Filip Wanner. Doplňme, že Izrael s privátními společnostmi spolupracuje na bázi PPP modelu (Public Private Partnership – partnerství veřejného a soukromého sektoru), který je ve vodárenství využívaný i v České republice. Dalším způsobem, jak stát řeší nedostatek přírodních zdrojů, je masivní využívání vyčištěných odpadních vod v zemědělství.
Ve výsledku tak Izraelci ročně zaplatí za vodu mnohem víc než lidé v ČR!
Stát výrazně dotuje investice i provoz
Specifikem izraelského vodohospodářství je také silná role státu. „V letech 2000 až 2010 směřovalo do vodohospodářství v přepočtu ročněvíce než sedm miliard korun ze státního rozpočtu, v roce 2004 pak dokonce 15 miliard,“ připomíná Filip Wanner. Cena vody v Izraeli tak neodráží všechny náklady na její výrobu, velká část investic a dokonce i provozních nákladů je dotována ze státního rozpočtu.
Jak se stanovuje cena vody?
Cena vody je v Izraeli určována národním vodoprávním úřadem jednotnou sazbou bez ohledu na skutečné náklady v dané lokalitě. U domácností je pro prvních 3,5 m3 vody na osobu a měsíc kalkulována cena dle tzv. nízkého tarifu, vše nad touto hranici je zpoplatněno dle vysokého tarifu. V roce 2017 tak Izraelci platili za prvních 3,5 m3 v přepočtu 45,95 Kc/m3 a dále pak 73,96 Kc/m3.
Zvýhodněnou sazbu platí pouze domácnosti. Pro obchod, služby nebo veřejné služby atd. je uplatněn výhradněvysoký tarif. Průměrná cena vody v Izraeli tak dosahuje 64,65 Kc/m3 včetně 17 % DPH.
Jak je to v Izraeli s DPH?
Oficiální sazbou je 17 %, ve skutečnosti však lidé za platí nulové navýšení, a to díky rozhodnutí místního regulátora o tzv. nepřímé aplikaci nulového DPH. Jelikož proti nulovému DPH jako nesystémovému opatření byli finanční specialisté, stát se rozhodl situaci řešit dotací ve výši vybrané DPH ve prospěch státní distribuční společnosti MEKOROT. Tato společnost pak snížila o tuto částku náklady vodárnám, které promítly snížení do cen vodného. Izraelci tak ve výsledku zaplatí cenu vody bez navýšení o DPH.
Jednotková cena vody je nižší, ale...
Naprostá většina nákladůve vodárenství je fixní a průměrná spotřeba vody hraje zásadní roli při určování jednotkové ceny. Pokud potrubím proteče větší objem vody, jednotková cena pak bude nižší. A to je i případ Izraele. Navíc cena vody v Izraeli neodráží všechny náklady na její výrobu. Část z nich je dotována ze státního rozpočtu.
Naprostá většina nákladůve vodárenství je fixní a průměrná spotřeba vody hraje zásadní roli při určování jednotkové ceny.
Více než Češi!
Kolik tedy zaplatí Izraelci za vodu? Víme, že průměrná cena vody je nižší, ale spotřeba vody je o 170 % vyšší než v ČR. Ve výsledku tak Izraelci ročně zaplatí za vodu mnohem víc než lidé v ČR!
Je v souladu se státní koncepcí, že Izrael z politických důvodůudržuje nízkou cenovou úroven tzv. základní spotřeby (3,5 m3/osobu a měsíc). Ovšem nad rámec této spotřeby uplatňuje progresivní růst ceny, který by měl motivovat k jejím úsporám.
Je Izrael pro ČR vzorem?
„Obdobný systém dotací a dvojích sazeb byl v ČR zaveden před rokem 1989 a byl jednou z příčin vysoké spotřeby vody a neefektivity předlistopadového vodárenského systému,“ připomíná Filip Wanner ze SOVAK ČR. Oba národy jsou bez diskuze velmi rozdílné, důsledek v podoběvysoké spotřeby vody je však obdobný.
Při srovnání izraelského a českého systému vodárenství nestačí jen používat populistická hesla. Nízká cena vody by se jistělíbila voličm, některým z nich možná i výraznější role státu. Jsme ale připraveni na vysokou spotřebu vody? Jak budeme řešit nedostatek vody a sucho? Jsme připraveni na zavedení velmi drahých technologií pro alternativní výrobu vody? Chceme odpadní vodu využívat pro závlahy v zemědělství? Funguje náš stát stejnějako stát Izrael? Je schopný financovat zavedení nových technologií podobněmasivně? A je vysoká spotřeba vody cestou, kterou chceme jít?
Tyto otázky naznačují, že výraznější převedení izraelského systému do českého prostředí je nereálné. Naopak možná bychom si měli uvědomit, že český vodárenský systém je nastavený v některých ohledech lépe než ten izraelský. Je rozhodněšetrnější k využití přírodních zdroju, vyšší je i standard kvality vypouštěných odpadních vod. Z hlediska ceny vody pak český systém lépe odráží reálné náklady spojené s její výrobou, a je tedy výraznětransparentnější.
Zdroj: magazín Sovak, 11/2017