Podolská vodárna je opět v provozu! Voda je stejně kvalitní jako ze Želivky

Od povodní v roce 2002 sloužila Podolská vodárna jako záložní zdroj vody. Po výrazných investicích v posledních letech se ale opět vrací do standardního provozu a kvalitní pitnou vodou
začala zásobovat hlavní město Prahu.

Vodárna prošla v uplynulých třech letech výraznou modernizací a dnes Pražanům dodává kvalitní pitnou vodu splňující veškeré normy a limity. Ze surové vody se promění v pitnou za celkem osm hodin technologických úprav. „Je skvělou zprávou, že díky novým technologiím můžeme znovu využít takový symbolický vodní zdroj, jakým je pro Prahu Vltava,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Nová filtrace přes aktivní uhlí
Voda je jímána z Vltavy a potrubím přivedena přímo do vodárny. Osmdesát procent všech nečistot je z vody odstraněno díky už první fázi úpravy vody – čeření. O zbytek nečistot se pak postarají filtrace. Nejprve voda prochází přes pískovou filtraci a dále přes granulované uhlí (tzv. GAU). Právě díky této moderní technologii se z vody odstraní veškeré metabolity a pesticidní látky. Poslední fází úpravy vody je pak její hygienické zabezpečení pomocí kombinace UV záření a dávkování chloru.

Kvalita jako ze Želivky
Pitná voda z Podolské vodárny je vysoce kvalitní zejména díky nově instalované filtraci přes granulované uhlí (tzv. GAU). K tomuto účelu bylo do Podolí navezeno celkem 844 m3 granulovaného aktivního uhlí. Celková filtrační plocha dosahuje zhruba 964 m 2 a filtrační vrstva je vysoká 85 centimetrů. Voda přes unikátní filtrační systém protéká přibližně patnáct minut.

Díky investicím do nových technologií dosahuje kvalita upravené vody vysokých standardů. „Kvalita vody z Podolí je stejná jako ze Želivky, kde se již tyto technologie využívají,“ potvrzuje Ladislav Herčík, manažer úpraven vody Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které vodárnu provozují. Součástí rozsáhlé modernizace byla také rekonstrukce dispečinku, datové sítě, laboratoře, řady armatur, zdrojů a rozvodů ovládacího vzduchu, obměna dmychadel a pracích čerpadel. V rámci čerpací stanice byla dále osazena čtyři nová čerpadla.

Až 1200 litrů za sekundu
Podolská vodárna bude v první fázi zásobovat přibližně 14 procent obyvatel Prahy, kapacitně je ale schopna dodat až třetinu pitné vody pro hlavní město. „Podolská voda bude namíchávána s vodou ze Želivky. Chutí je od ní prakticky nerozeznatelná,“ uvádí generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

V první fázi bude Podolská vodárna do pražské vodovodní sítě dodávat 400 až 500 litrů za sekundu. Celkový výkon nového uspořádání úpravny přitom představuje až 1200 l/s. Voda z Podolské vodárny bude distribuována do vodojemů Flora, Karlov, Zelená liška, Laurová a Bruska. Podle technologické potřeby pak bude míchána s vodou z ostatních zdrojů, tedy hlavě ze Želivky, popř. z Káraného.

Další etapa rekonstrukce
Rozvoj Podolské vodárny zdaleka nekončí. V přípravné fázi je doplnění stávající technologické linky o nové technologické stupně, které zajistí úpravu vody v očekávaném množství a v souladu se stávajícími i očekávanými legislativními požadavky.

„V březnu 2020 byla zahájena komplexní předprojektová příprava II. etapy rekonstrukce ÚV Podolí. V roce 2021 probíhá výroba poloprovozních zařízení a testování samotné bude probíhat až do roku 2023. Po ukončení testů bude navrženo finální doplnění stávající technologie. Zatímco dosavadní investice v I. etapě sloužily především pro hlavní město Prahu, II. etapa umožní rozšíření dodávky pitné vody z Prahy do Středočeského kraje,“ doplnil Pavel Válek, předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti.

Aktuálně

Co přinese novelizace "důchodkyně" environmentálních směrnic?
Vanka (ANO): Proč má Plzeň-sever nejdražší vodu v republice?
Jak v Praze snižují emise a spoří náklady?
Rosický: Vodárenské systémy mají velký energetický potenciál
Ministr Výborný: Vodohospodářství bohužel trpí jednou velkou nespravedlností

Ministr Výborný ocenil dlouhodobou koncepci Prahy i pražské vodohospodáře.

EPC projekt v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích šetří energie i finance
Barák: Hlavní výzvou je koncepce na 40-50 let, spojovaní  v regionální celky, konec neúčelných dotací a řízení oboru  jedním ministerstvem
Odborné sympozium Budoucnost vody nabídne inspiraci i osvětu
Mrkos: Testujeme světově unikátní využití vodojemů k vyrovnání nerovnováh v energetické soustavě
V Česku vzniká světový unikát. Vodárny spojily spotřebu vody a elektřiny
Stanovisko SOVAK k hygienickému zabezpečení vody a zdravotním rizikům
DNA testy pomáhají vodohospodářům při čištění odpadních vod
Soutěž Zlatá VOD-KA ukázala nejlepší nové technologie v oboru
Třetina pražských dětí a mladistvých by vyhodila zbytky jídel do záchodu. Kopírují návyky z domova
Světový den vody: Urychleme změnu, dokud je čas…
Nová směrnice o čištění městských odpadních vod se dotkne téměř všech
Smažené Vánoce. Většina Pražanů ví, jak olej správně likvidovat, polovina to přesto dělá špatně
Zákon o ústavní ochraně vody by mohl platit od července 2023
MŽP dá ze zdrojů EU na ochranu přírody a vody v krajině 1,9 miliardy korun
Vodohospodáři vodné a stočné zatím nezdražili, chtějí však zastropování cen
Green Deal bude stát 22 procent evropského rozpočtu a významný dopad bude mít i na české vodárenství
SOVAK ČR: Jaká rizika představují pro člověka mikropolutanty
Na úsporu vody v podnicích chce MPO z plánu obnovy rozdělit 1 miliardu korun
Evropská komise se zabývá nedovolenou podporou v Portugalsku
Lze využít recyklovanou vodu na závlahu městských parků?
Je aktuální cena vody sociálně únosná?
Dopady covid-19 pocítilo téměř 80 % vodáren
Jaká je kvalita vody u vás doma?
Rieder: Nešetřeme, ale buďme k vodě šetrní
Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?