ČTK to řekl bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu InterSucho Miroslav Trnka. Upozornil ale, že absolutní podzimní nasycenost půdy bývá poměrně nízká. Bílá mapa, tedy absence sucha, ukazuje, že letos je v půdě stejně nebo více vláhy vzhledem k průměru z let 1961 až 2010 pro toto období.
"Je to však dobrý předpoklad, že při srážkově průměrné či nadprůměrné zimě dojde k potřebnému naplnění půdního profilu vodou," řekl Trnka. Sice již vznikají první globální sezonní předpovědi pro zimu, jaká však bude, se teprve ukáže.
Současný poměrně dobrý stav trvá několik týdnů a je nepravděpodobné, že by nastal větší zlom, protože podzim a zima bývají srážkově chudší než jaro a léto.
Trnka však upozornil, že hydrologická situace, tedy stav povrchových a podpovrchových vod, není stále dobrá, i když je o něco lepší než loni.
"V posledních pěti letech jsme si na současný stav zvykli, ale určitě to pořád není normální. A pokud bude následovat normální, průměrný průběh počasí, ke zlepšení nedojde. Ale třeba se dočkáme srážkově bohaté zimy," řekl Trnka.
Stav zemědělského sucha je letos na podzim výrazně lepší než loni, zasahuje pouze tři procenta území, přičemž třemi nejhoršími stupni trpí necelé procento. Zatímco na Moravě je dostatečně naplněná nejen horní vrstva půdy, ale i spodní vrstva od 40 centimetrů do jednoho metru, v Čechách jsou místa, kde přetrvává nedostatek vláhy ve spodní vrstvě.
Aktuálně
Nová evropská směrnice
Parlamentní listy
Ministr Výborný ocenil dlouhodobou koncepci Prahy i pražské vodohospodáře.
Evropská komise
oVodarenstvi.cz
oVodarenstvi.cz
Video
Bond, voda a změny klimatu včera a dnesCenotvorba a vývoj vodného a stočného v ČRSoučasné problémy financování vodního hospodářství v ČRZkušenosti s provozovatelskou smlouvou, Zdeněk Čáp, České BudějoviceTV Praha: Voda a její výhody v soukromém sektoruPrivate Water Professionals Serving Our CommunitiesPrivate Sector vs. Public Sector