Znamená to, že stát se bude muset praštit přes kapsu? Nebo že obyvatelům těchto obcí voda nakonec výrazně podraží?
Průzkumy cen za vodné a stočné dlouhodobě ukazují, že v menších městech a obcích bez soukromých investorů lidé platí méně. Mnozí starostové se tím rádi chlubí: „Vodu jsme neprodali a máme ji levnější.“ Jenže v řadě těchto obcí také zároveň tiká časovaná bomba. V podobě stavu jejich vodovodů a kanalizací.
Ne, nehoruji automaticky pro soukromé investory. Ani nenadávám starostům malých obcí. Oni jsou v tom z větší části nevinně. Vesnice to má těžké. Na konci každé přípojky stojí zpravidla jeden dům s několika málo spotřebiteli. Jen výjimečně je tam pár bytů. Naopak ve městech je na řadě přípojek velký bytový dům, panelák, kancelářský komplex, atd. Zkrátka na pomyslný metr trubek se ve městě vybere mnohem více peněz za vodné a stočné. Přičemž z celkových nákladů je podíl nákladů na údržbu sítí mnohem vyšší, než na výrobu pitné vody a vyčištění vody odpadní.
Na pomyslný metr trubek se ve městě vybere mnohem více peněz za vodné a stočné. Přičemž z celkových nákladů je podíl nákladů na údržbu sítí mnohem vyšší, než na výrobu pitné vody a vyčištění vody odpadní.
Je pravda, že tam, kde si obce spravují vše samy, dosáhnou na dotace. Jenž dotace jsou jednorázové a znamenají zpravidla závazek po určitou dobu třeba čističku odpadních vod provozovat za vlastní, ať se to vyplatí či nikoliv. Navíc si dotace žádají samofinancování z prostředků obce, které tím zase tlačí na zdražení.
Kompletní text najdete na Blogu Idnes.cz, kde také můžete, pokud se Vám článek líbil, zvýšit tzv. karmu autora.